David Herbert Lawrence - Milenec Lady Chatterleyovej

Autor: Adam Cagáň | 22.1.2013 o 12:29 | (upravené 22.1.2013 o 12:38) Karma článku: 5,07 | Prečítané:  535x

Toto kontroverzné dielo významného anglického prozaika, pisateľa poézie, divadelných hier a literárneho kritika D.H. Lawrencea, spôsobilo v čase svojho publikovania nemalý rozruch. Nemožno sa čudovať, že mnohé pasáže, ktoré dnešný čitateľ vníma skôr s úsmevom boli v časoch vtedajšej prudérnej anglickej spoločnosti považované za hriešne, obscénne a dokonca označované za pornografické. Lawrence román vydal prvýkrát v roku 1928 vo Florencii a muselo uplynúť ďalších 32 rokov aby mohla byť kniha slobodne publikovaná vo Veľkej Británií.

 

Vzťahy a sexuálne vášne obsiahnuté v Lawrencových knihách však neboli tým jediným. Rovnako jeho politické názory  prinášali  zlú krv a nepriateľov, oficiálne prenasledovanie, cenzúru a donútili autora stráviť polovicu života v dobrovoľnom exile. Sčasti za to určite mohla aj jeho krajne pravicová orientácia, jeho nepriateľský postoj k demokracii, liberalizmu a socializmu. A aj keď nikdy úplne neprijal myšlienky fašizmu, jeho pohnútky boli krajne extrémistické a prinajmenšom nepochopiteľné berúc do úvahy fakt, že ako syn baníka sám pochádzal z pracujúcej vrstvy.

Dej románu sa odohráva v anglickom rodinnom sídle na zámočku Wragby v 20. rokoch minulého storočia. Sídlo sa stáva útočiskom Constance Chatterleyovej a jej manžela, pochádzajúceho z vyššej vrstvy, Clifforda, ktorý po vážnom zranení vo vojne zostal od pása dole paralyzovaný a pripútaný na invalidnom vozíku. Lady Chatterlyová, frustrovaná touto skutočnosťou následne nadväzuje intímny pomer s hájnikom Oliverom Mellorsom a je rozhodnutá opustiť manžela a začať nový život. Či sa jej to napokon aj podarí autor nechal na čitateľovi, keďže kniha nemá jednoznačné vyvrcholenie a záver.

Paradoxom je, že aj napriek rozruchu, ktorý román vyvolal a mnohým opisom búrlivých sexuálnych excesov,  nie je kniha primárne zameraná na sex. Hlavným posolstvom, ktoré sa snažil autor vyrozprávať je práve vyváženosť kultu tela a ducha. Každý človek jednoducho potrebuje k životu rovnako intelektuálne rozhovory a duchovno ako aj pudové fyzické vášne. Clifford, pripútaný na invalidnom vozíčku nachádza uspokojenie v intelektuálnej stránke manželstva, partnerských zvykoch a vzájomnej súhre, v takzvanom trvalom spoločenstve. Sex vníma len ako primitívnu funkciu, na ktorej vôbec nezáleží. Lady Chatterlyová však nezdieľa manželov názor. Nad jej hlavou visí ťažoba depresie, bezútešnosti a ochabnutia z odriekania sexu. Tvrdí, že intelektuálny život je podvod a postupne stále viac a viac pociťuje, že potrebuje k životu vášnivý fyzický kontakt s milovanou osobou. Tú nachádza práve v hájnikovi Mellorsovi a postupné intímne zbližovanie vedie až k rozpadu manželstva.

Lawrencove opisy sú naturálne a expresívne, čo bolo v danej dobe neprípustné, no treba povedať, že nejde o násilne fabulované vykreslenie sexu. Je potrebné ho vnímať ako jednoznačné opozitum k intelektuálnej stránke partnerského súzvuku. Lawrence nádherne vykreslil to všadeprítomné fluidum a omamnú vôňu vzrušenia, ten počiatočný stav opojenia z neznámeho a tajné šteklivé dobrodružsvá, ktoré ďalším a ďalším dňom prerastajú do nového romantického vzťahu. Nenechajte sa však oklamať. S červenou knižnicou to nemá absolútne nič spoločné.

"Nepamatovala se, co se s ní dálo. Jen to, že to bylo nádhernejší nad všechno pomyšlení. Jenom to. A pak byla docela tichá, docela nevědomá, ani nepostrehla jak dlouho. A on byl tiše s ní, spojen s ní v nezměrne hlubokém mlčení. O tomhle nebudou nikdy mluvit. Když si znovu začala uvědomovat vnejší svět, přivinula se mu na prsa a mumlala: "Miláčku múj! Miláčku!" A on ji mlčky objímal. A ona se mu tulila k hrudi, naprosto šťastná. Ale jeho mlčení bylo nevyzpytatelné. Jeho ruce ji držely jako květ, tak tiše  podivně. " Kde jsi?" šeptala mu. "Kde jsi? Promluv na mně! Řekni mi něco!" Něžně ji políbil a zamumlal: "Holka moje milá!"


HODNOTENIE: 4/5

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.


Už ste čítali?