Jo Nesbo - Headhunters

Autor: Adam Cagáň | 29.1.2013 o 14:08 | (upravené 29.1.2013 o 14:14) Karma článku: 4,31 | Prečítané:  702x

Musím sa priznať, knihu od tohto autora mám v rukách prvýkrát. Nie som totiž fanúšik záhadných detektívnych príbehov a thrillerov plných napätia. Jednako som však musel siahnuť po tomto diele na základe odporúčaní a recenzií kolujúcich na všemožných knižných portáloch. Presvedčil ma aj fakt, že Jo Nesbo  nie je žiaden nováčik. Má za sebou niekoľko úspešných knižných titulov, je najpredávanejším škandinávskym autorom a zároveň držiteľom mnohých významných ocenení. Headhunters bol titul tak obľúbený, že sa tohto roku dočkal aj svojho filmového spracovania.

 

Hlavnou postavou je Roger Brown, uznávaný nórsky lovec mozgov pracujúci v prestížnej personálnej agentúre. Má manželku, drahý dom, ale hlavne - neochvejnú povesť. Je korunovaným kráľom ríše ľudských zdrojov a jeho reputáciu navyše dokladá fakt, že má stopercentnú úspešnosť v odporúčaní klientov. Skrátka, jeho odporúčanie, rovná sa klientovo rozhodnutie. Roger však žije ešte jeden život. Je profesionálnym zlodejom umeleckých diel. Presne tých diel, ktoré sú vo vlastníctve jeho kandidátov. Na vernisáži ho manželka zoznámi s Clasom Grevem, v ktorom okamžite nájde kandidáta na vysoký mnažérsky post. Ba čo viac, dozvedá sa, že Greve vlastní stratený Rubensov obraz nevyčísliteľnej hodnoty. Je rozhodnuté. Musí ho ukradnúť. Greve je však oveľa tvrdším orieškom ako Roger pôvodne odhadoval a z lovca sa znenazdajky stáva lovná zver.

Kniha je napísaná výborne, nie je nudná, svižne plynie, čitateľ neustále očakáva ako sa príbeh vyvinie a dalo by sa povedať, že sa číta takmer sama. Rozsahovo nie je príliš dlhá a tak ju každý hádam zhltne na jeden, či dva-krát. Jediným problémom môže byť tak trošku nepomer tempa knihy. Kým začiatok je o niečo pomalší, v druhej polovici sa čitateľ dočká zbesilej jazdy na húsenkovej dráhe a za každou ďalšou zákrutou čaká zvrat. Autor mohol rovnomernejšie rozvrhnúť dejovú líniu, aby nemusel vtesnať všetky zásadné scény do tak malého priestoru.

Rovnako je to s počtom dejových zvratov. Menej je niekedy viac. Načo by Nesbo ponúkol dva, tri zvraty keď ich môže byť šesť a viac? Vďaka tomuto faktu sa z knihy stáva  honba za prefabrikovaným prekvapením za každú cenu a posúva sa z kategórie uveriteľných do roviny prudkej fantazmagórie. Nakoniec do seba všetko zapadne a dočkáme sa aj šťastného konca ale celkový dojem totálnej absurdnosti  pretrváva aj po dočítaní poslednej strany.

Miestami je dej predvídateľný a čitateľ určite rozlúšti viaceré "záhady" oveľa skôr ako sú mu predostreté autorom. Oceňujem výber prostredia a pasáže zachytávajúce pracovné pohovory a Rogerovu metódu deväťstupňového modelu výsluchu odkukaného od FBI. Celkovo samotná postava cynického Rogera so svojimi komplexami, zbabraným detstvom ale aj egocentrizmom a prefikánosťou je príjemným korením Nesbovho pokrmu.

Kto očakáva relax, príjemné, priamočiare čítanie, thriller s rýchlym spádom, množstvo zvratov a odhalení, pre toho je táto kniha nutnosť. Ten kto naopak očakáva náročné čítanie, hľadá vyžitie v hĺbavých myšlienkach a  filozofických otázkach - ruky preč.

"Zrážka dvoch vozidiel je jednoduchý fzyikálny jav. Zdanlivo o všetkom rozhoduje náhoda, no každá náhoda sa dá vysvetliť rovnicou - sila krát čas rovná sa mnohonásobná zmena rýchlosti. Dosaďte na miesto premenných náhody a získate jednoduchý, pravdivý a nemilosrdný príbeh. Hovorí aj o tom, čo sa stane, keď sa plne naložený kamión s hmotnosťou dvadsaťpäť ton, pohybujúci sa rýchlosťou osemdesiat kilometrov za hodinu, zrazí s rovnako rýchlym osobným autom s hmotnosťou tisícosemsto kilogramov."

 

HODNOTENIE: 3/5


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?